“Łowca androidów” spotyka się z kryminałem

Połączenie, które wcale nie jest tak nieprawdopodobne

Cyberpunk. Odrodzenie” (https://www.taniaksiazka.pl/cyberpunk-andrzej-ziemianski-p-1338407.html) to kontynuacja historii od Andrzeja Ziemiańskiego, która w doskonały sposób łączy ze sobą post-apokaliptyczne wizje, świat zdominowany przez maszyny oraz zbrodnie, które nawet w erze cywilizacyjnego dobrobytu wciąż są na porządku dziennym. Shey Scott prowadzi właśnie nowe śledztwo. Pewna kobieta, która wiodła pospolite i niczym niewyróżniające się życie, pewnego dnia zamordowała kilkanaście osób. Świat, w którym się znajdujemy jest z każdej strony rejestrowany, jej wyczyn był więc nagrany z kilku kamer. W dodatku w krainie pełnego reżimu nielegalnym jest posiadanie broni. Kim była? Czy działała sama? A jeśli nie, to na czyje zlecenie?

Na uwagę od samego początku zasługuje genialna sceneria, w której rozgrywa się książka. Pełne, żywe opisy, przywodzą na myśl futurystyczne metropolie, w których nie brakuje dozy mistycyzmu i tajemnicy. Rzęsisty deszcz, który najwyraźniej pada zawsze, podbija atmosferę pesymizmu. Z każdej strony wycelowane są w nas kamery, każdy gest, ruch, wszystko jest rejestrowane. Obywatel nie może i nie powinien robić nic, o czym nie wie władza. Świat przyszłości to miejsce, w którym ludzie mogą dalej żyć pod warunkiem, że zachowują się jak dobrze zaprogramowane roboty. W pewnym momencie nie można się oprzeć wrażeniu, czy gest kobiety był przestępstwem czy ostatnim odruchem człowieczeństwa.

Rewolucja dopiero się zaczyna

Ludzkość przeszła wiele przewrotów społecznych i politycznych, ale żaden z nich nie zniszczył ich myślenia i nie pozbawił ich wolności tak, jak cyfryzacja. Autor w doskonały sposób pokazuje, jak będzie wyglądał świat całkowitego oddania się maszynom, bałwochwalczego wielbienia maszyn, które wykonują wszystko za nas. Bohaterka jest dla poszukiwacza tajemnicą, nie jest łatwo wpaść na jej trop. Jak to możliwe w miejscu, w którym nic nie dzieje się bez rejestracji? Jej odnalezienie powinno zająć dosłownie chwilę, tymczasem Scott wpada na trop grubszej afery i prędzej czy później zrozumie, że jej zachowanie nie było i nie będzie odosobnionym wypadkiem. Rewolucja, która kiełkuje na jego oczach, prawdopodobnie zmieni świat. Pytanie czy na lepsze. Pytanie, czy może być gorzej niż jest teraz.

Książkę poleca się fanom fantastyki i science fiction, ale również osobom fascynującym się zdobyczami technologii i dekadentom. Idealnie uchwycony klimat z pewnością wciągnie czytelnika w lekturę, a jej zakończenie pozostawi go w nie lada refleksji.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
, , , , ,